Zpět na seznam

PTCH-5
05.12.2005

na čem se skákalo IIPTCH-5 je další vývojovou verzí osvědčených padáků PTCH. Byl vyvinut a přezkoušen v prvním čtvrtletí letošního roku. I dosavadní zkušenosti však ukazují, že je to – ve světovém měřítku – nesporně jeden z nejlepších sportovních padáků.
Je určen sice pro zkušené sportovce, ale jeho vlastnosti dávají záruku dobrých výsledků při seskocích na přesnost přistání i u začátečníků. Vyznačuje se nepatrným dynamickým nárazem při otevírání, při správné manipulaci má velmi ustálené klesání, bez výkyvů a je velmi dobře řiditelný; řízení není nijak namáhavé. Dalšími přednostmi jsou malé rozměry a – v porovnání s hedvábnými padáky – nízká váha, mnohem větší životnost, delší skladovací doba, menší pravděpodobnost provozního poškození a menší nároky na údržbu. Padák lze snadno přizpůsobit postavě parašutisty a kombinovat s kterýmkoli záložním padákem.


Vrchlík (z chemlonové tkaniny) je sešit z 28 polí, každé pole z pěti dílů tvaru lichoběžníku; tkanina poslední řady dílů (u dýchacího otvoru) má odlišnou propustnost, což příznivě ovlivňuje stabilitu padáku. V porovnání s předchozími verzemi padáku PTCH má PTCH-5 větší a hlubší vrchlík. Kromě tří velkých výřezů jsou ještě dvě pole (mezi 8.-9. a 20.-21. šňůrou) opatřena výřezy s našitými chlopněmi, ovládanými dvěma řídícími šňůrami, které jsou upevněny na zadních popruzích nosného postroje. Nosné šňůry procházejí vrchlíkem a kříží se uprostřed dýchacího otvoru.
Nosný postroj se uzavírá speciálními rychloodpoutacími zámky (takže parašutista může snadno připojit záložní padák a popřípadě uvolnit vrchlík). Ramenní, zádové a nožní popruhy jsou opatřeny polštářky tlumícími dynamický náraz (který je ostatně velmi slabý). K hlavním částem padáku patří ještě obal padáku, vak na vrchlík, výtažný padáček a ostatní běžné příslušenství.
Technická data (prozatímní): rozměry složeného padáku 550 x 300 x 160 mm; váha (bez přenosné brašny) asi 10 kg; průměr vrchlíku 4,60 m; plocha vrchlíku (včetně výřezů) 66,5 m2; volná délka nosných šňůr 7,20 m; maximální váha parašutisty 80 kg; síla nutná vytažení uvolňovače nepřevyšuje 16 kg; přípustná rychlost (podle přístrojů) letu v okamžiku výskoku 300 km/h; minimální přípustná (bezpečná) výška otevírání při seskoku z letadla (za rychlosti letu 300 km/h) 150 m (s ručním otevíráním 300 m); za normálních povětrnostních podmínek a při zatížení 80 kg nepřevyšuje rychlost klesání u země 5,6- 6 m/s; vodorovná rychlost 4-5 m/s; rychlost (čas) otáčení (otáčka o 360°) asi 4-5 s.T – 3/3


T-3/3 (třetí série), vyvinutý v průběhu roku 1963 z předchozích typů, používaných v Sovětském svazu již několik let, je cvičný a sportovní padák se svérázným uspořádáním a funkcí výřezů.Poměrně vysoká vodorovná rychlost a rychlost otáčení umožňují parašutistovi opravit i velké chyby při vysazení a dosáhnout velmi dobrých výsledků při seskocích na přesnost přistání. Charakteristickou vlastností je také klidné klesání, bez výkyvů. Vrchlík se nebortí ani při dost hlubokém skluzu.
Vrchlík, zhotovený z kapronu, je sešit z 28 polí, každé pole ze čtyř dílů. Kromě dvou výřezů (o ploše 1,8m2) má vrchlík mezi 7.-8. a 21.-22. šňůrou dvě štěrbiny (plocha 1,4m2); červené řídící šňůrky jsou upevněny na zadních popruzích nosného postroje.
Nosné šňůry, procházející vrchlíkem, se kříží uprostřed dýchacího otvoru (průměr 450 mm): jsou upevněny po sedmi ke čtyřem D obloučkům nosného postroje.
Nosný postroj běžného typu se zapíná třemi karabinami, prsní prohnuté přezky jsou však již opatřeny západkovým zámkem, takže parašutista může snadno připojit záložní padák (PZ-41A, serie2, 3/2 a 31-P) a popřípadě uvolnit vrchlík. Kromě polštářků tlumící dynamický náraz je připevněna ke kruhovému popruhu poduška zmírňující případný přistávací náraz a k obalu padáku také zádová poduška.
K hlavním částem padáku patří ještě obal padáku (zhotovený z leteckého plátna) s popruhy k lepšímu „dotažení“ padáku na záda parašutisty, vak na vrchlík, typický kulovitý výtažný padáček se spirálovitou pružinou (jehož nevýhodou je sice poměrně složité skládání a větší váha, ale nespornou předností funkční spolehlivost) a ostatní běžné příslušenství, včetně ručního uvolňovače, jehož dobře tvarovaná rukojeť je zhotovena z červeně zbarvené umělé hmoty.
Technická data: rozměry složeného padáku 530x320x200 mm; váha (bez přenosné brašny) nepřevyšuje 10 kg; plocha vrchlíku 51 m2; délka vaku na vrchlík 3,6 m; volná délka nosných šňůr 6,5 m; standardní váha parašutisty 80 kg; síla nutná k vytažení uvolňovače nepřevyšuje 16 kg; maximální přípustná rychlost (podle přístrojů) letu v okamžiku výskoku 400 km/hod; minimální přípustná (bezpečná) výška otevírání při seskoku z letadla (za rychlosti letu 120 – 400 km/h) 150 m; za normálních povětrnostních podmínek a při standardním zatížení (80 kg) nepřevyšuje rychlost klesání u země 6 m/s; vodorovná rychlost až 4 m/s; rychlost (čas) otáčení (otáčka o 360°) asi 4-5 s.
gumák