Zpět na seznam

Hra se smrtí
02.06.2005

článek z roku 1965

Článek z Letectví + kosmonautika vydaného 22.2.1965

Greg Gasson s tím toho dneska nadělá ......Hra se smrtí


Ve čtvrtek 7.ledna 1965 26letý filmový parašutista Rod Pack vyskočil z letadla bez padáku.
Za letu volným pádem byl dostižen druhým parašutistou, který mu podal padák, jenž si Pack připevnil a oba šťastně přistáli. Nešlo o nešťastnou náhodu, ale o přesně propočítaný pokus.
Potud zpráva z tisku…A po ní řada telefonických dotazů v naší redakci i v aeroklubu:
„je možné seskočit bez padáku… je možné předávat si padák při volném pádu a s jakým rizikem?“
Rozvoj parašutistického sportu sebou přináší velmi náročné seskoky, o nichž se nám před několika lety ani nesnilo. Například předávání štafety při volném pádu, akrobacii celých skupin za volného pádu, setkávání se ve vzduchu atd.
Zatím je však u nás a téměř všude ve světě doslova zákonem, že parašutista musí mít dva padáky: hlavní a záložní. V současné době by například u nás nikdo nikomu nedovolil seskočit s jedním padákem ( výjimkou jsou záchranné seskoky ) – o podobném „experimentu“ o nějž se - naštěstí se zdarem – pokusili američtí parašutisté, ani nemluvě!
Šlo skutečně o velmi nebezpečný, riskantní pokus. Stačila jenom nepatrná odchylka od předem propočtené dráhy volného pádu, chybný pohyb jednoho z parašutistů, aby se nesetkali…
Seskok, při němž parašutista dává v sázku život, rozhodně není sportovním výkonem, v neposlední řadě i proto, že je v naprostém rozporu se sportovním řádem FAI, jehož V. díl obsahuje následující ustanovení: „Parašutistická výstroj se musí skládat z nosného postroje se dvěma padáky: jedním hlavním zádovým a jedním záložním. Padáky a parašutistická výstroj musejí být schváleny kompetentními úřady příslušného státu…“ A toto základní pravidlo bylo při zmíněném riskantním seskoku úmyslně porušeno.Další článek z 31.3.1965 Letectví + kosmonautika

Počátkem ledna seskočili dva američtí parašutisté z jednomotorového letadla typu Cezena a prolétli více než 3000m volným pádem. To jistě není nic neobvyklého. Tento seskok se však přece jenom lišil od běžných seskoků volným pádem: 26letý Rod Pack, který seskočil 1 vteřinu po Bobu Allenovi, opustil letadlo bez padáku!
Teprve za volného pádu předal Allen svému partnerovi padák a Pack si jej připjal k nosnému postroji. Po několika dalších vteřinách otevřeli oba parašutisté padáky.
Hazardování se životem však málokdy končí tak šťastně. 7.ledna 1965, kdy Pack uskutečnil svůj 534. seskok, mohl být posledním dnem jeho života…
gumák