Zpět na seznam

Tandemové seskoky
16.12.2006

s tělesně postiženými


Seskoky s tandemovým padákem, nabízejí mnoho možností pro širokou veřejnost. Skáčou starší lidé, děti, tak proč ne tělesně postižení?
Samozřejmě tyto seskoky jsou úplně jiné než se zdravým pasažérem. Seskoky vyžadují spoustu zkušeností. Ne každý tandem-pilot tyto seskoky provádí.
Dost záleží na rozsahu postižení a je důležité včas vyhodnotit zda je možné seskok bezpečně provést. Pokud je postižení pouze dolních končetin a člověk je schopen ovládat ruce a hlavu, je to seskok (v podstatě) jako se zdravým pasažérem. Pokud tento člověk není schopen ovládat ruce je na zvážení a na konzultaci s tandem-pilotem zda je možné seskok provést.

Mé osobní zkušenosti s tělesně postiženými jsou velice dobré. Udělají přesně to co se po nich chce a nevymýšlí jako někteří pasažéři, kteří jen přišli dokázat kamarádům že jsou hrdinové. Vždy když skočím tandem s tělesně postiženým, mám z toho strašně dobrý pocit. Tito lidé, bývají silné osobnosti, kteří se museli vyrovnat se svým osudem a seskok vnímají úplně jinak než zdravý člověk.
Svůj první seskok s tělesně postiženou pasažérkou Lenkou, jsem provedl před několika lety. Nejdřív jsem nevěděl zda do toho jít nebo ne a celou dobu jsem měl takový zvláštní pocit. Ale po přistání jsem byl rád, že jsem Lence umožnil zažít to co zažívají jem zkušení parašutisté.

Doufám a věřím tomu, že těchto pasažérů bude víc a víc. Vše je jen o propagaci a osvětě mezi tělesně postižené.

Je několik způsobů jak pasažéra ustrojit a každý kdo tyto seskoky provádí má svůj. Mě se osvědčilo, po vyzkoušení několika způsobů, mít zavěšené nohy pasažéra celou dobu seskoku i na přistání , mezi mýma nohama.

josef ebr