Zpět na seznam

POHÁDKA O PŘEVELIKÉM ŠTĚSTÍ
13.12.2004

První povídání z cyklu

Bylo – nebylo…..

Jednoho krásného letního dne se Markétka zlehounka probudila, otevřela líně oči a tím to všechno začalo….

Vedle sebe na kraji postele připravenou kávu a snídani, u ní bok po boku, ležérně se opíraje o loket, ten nejlepší muž – pardon – MUŽ, jakého si mohla přát. Je si tím naprosto jista, i když se znají pouze krátce…
„Dobré ráno, miláčku, dneska je nádherný den“ řekne a zasněně se podívá z okna na modrou oblohu, po které tu a tam propluje bílý mráček. Blaženě si povzdychne a když sklopí oči zpět na ní, je vidět ,jak mu lehce zvlhly. Ach, jak je romantický, a je s ní tak šťastný… Má to napsané ve tváři. Pocit absolutního štěstí podpoří ještě vzpomínka na včerejší večer, kdy jí prakticky slíbil úžasnou exotickou dovolenou ve dvou, zřejmě někde na opuštěné nádherné pláži.I když s tím zatím dělá tajnosti.
Je dokonalý – má dobrou práci, dost vydělá, vypadá prostě báječně. Ale hlavně – je tak citlivý, něžný a romantický ! Ten pohled z okna ráno nebyl vyjímečný, dělá to často a vždy s tajemným výrazem – evidentně sní o jejich společné budoucnosti. Jeho mužný zjev ještě podtrhuje ten zvláštní koníček s nádechem rizika – výbušná směs pro její hormony. Nesmí také zapomenout na to, jak je tolerantní a jak jí důvěřuje , když chce někdy strávit volný den s kamarádkami. Není jako ten žárlivec před ním, který jí musel mít pořád kolem sebe. Nejen, že jí to přeje, ale ještě jí v tom podporuje ! Usmívá se a je rád, že se pobaví. Zásadně nepije alkohol – nedělá mu dobře, občas ho přemůže žaludeční nevolnost – to má určitě z toho pracovního přepínání….Taky ho v práci někdy pořádně naštvou, že mu špatná nálada vydrží skoro celý víkend, ale to je málokdy.
Zkrátka a dobře, konečně našla toho prince, o kterém jí všichni říkali, že neexistuje. EXISTUJE ! A její převeliké štěstí bude trvat věky…….
………dokud nezazvoní zvonec a pohádky nebude
konec.


A ten bude velmi rychle, protože Markétka přehlédla jeden bezvýznamný detail.Těžko říct, zda je taková husa nebo tolik zamilovaná (výsledek je prakticky tentýž, ale to sem nepatří), nicméně z nepodstatného detailu vyplývají zcela odlišné závěry. Ten detail je, že nemá doma prince, ale PARAŠUTISTU a ty závěry ?

1) Parašutismus není roztomilý koníček, je to ŽIVOT ! A tomu se podřizuje prakticky všechno.
2) Pohledy do nebe nejsou známkou bezbřehého romantismu. Pouze zkoumá aktuální podmínky pro skákání.
3) Zvlhlé oči a zasněný výraz ve tváři nemá proto, že je s ní tolik šťastný a není to známka jeho něhy, to se pouze těší na letiště, kde už v myšlenkách dávno je.A poznámka o krásném dni rozhodně neznamená „půjdu s tebou nakupovat, pak zajdem na oběd a po obědě k rybníku, když je tak hezky“.
4) Tajemná zmínka o finanční odměně před dobou, obvyklou na dovolenou, není skrytý příslib exotické pláže, pouze se neudržel radostí, že si pořídí nový padák či součást výstroje, možná si výši odměny přepočítal na počet skoků – je štěstím bez sebe, ale nikoli kvůli Markétce. A ta radost způsobila, že řekl něco, čeho vzápětí zalitoval.
5) Snídaně do postele není krásný začátek společného víkendu. Je to to poslední, co pro ní dnes udělá. Naprosto alibistický počin, aby byla v dobré náladě, až jí za 5 minut oznámí, že na víkend odjíždí skákat.
6) Pije a žaludeční nevolnost rozhodně není z přepracování (v neděli !?).Je to následek kombinace alkoholu a adrenalinu – na obojím celý víkend usilovně makal – viz volume doprava.Heslo „Chlast zdržuje od skákání“ se k večeru zcela obrátí7) Dobrá práce a dobré výdělky nemají nic společného s plánováním finančního zajištění početné rodinky, event. Markétky samotné – všechno utratí za skákání.
8) O toleranci a důvěře se už vůbec nedá mluvit. Tak daleko jeho myšlenky opravdu nedošly. V danou chvíli je rád, že má čas pro své skákání a ještě nebyl čas na to, aby zjistila, že na letišti je prakticky všechny víkendy (pokud počasí dovolí – když nedovolí, bude tam stejně, bude sedět, povalovat se, nervózně popocházet a doufat, že se vyčasí ). Snaží se ze všech sil, aby oddálil ten moment, který zákonitě musí jednou přijít – „nikdy nejsi doma, jsem pořád sama, ty se mnou vůbec nejsi….“ a následné vydírání „buď skákání nebo já“. (tý holky je docela škoda, byla vcelku fajn…).
9) Špatná nálada o víkendu není pozůstatek nekvalitních pracovních vztahů, ale rozladěnost z toho, že byl donucen zbytečně promrhat 2 dny mimo letiště.
10) Jeho perfektní vzhled bude brzo hyzděn modřinami, odřeninami nebo jizvami – pokud už není.

ATD……..

Závěr ?
… není to princ, je to nevyzrálý egoista, který si léčí své mindráky tím, že musí pravidelně vyplavovat dávku adrenalinu, aby mu stouplo jeho mužské EGO (svátost), potřebuje si (i okolí) a dokazovat si svou pochybnou moc ovládáním prostoru, pro lidi původně neurčeném. Je to zvláštní paradox, tuhle kompenzaci jako takovou v žádném případě neuzná a přitom jí věnuje veškerý čas a peníze. Namísto toho vyjmenuje spoustu „rozumných“ a „logických“ důvodů, proč ho to tak baví….Pravda je, že své sebehodnocení opírá výhradně (kromě těch pár centimetrů navíc, jako každý chlap) o úspěchy a neúspěchy při skákání.
Takže, milá Markétko, pokud i přes dané informace toho chlápka chceš (koneckonců je stejný, jako ti ostatní, jen má jiný způsob, jak se srovnat sám se sebou), několik rad :

1) NIKDY mu do skákání nemluv, jen ho poslouchej, až se bude vytahovat (pardon – až ti bude se vší skromností, jemu vlastní, vyprávět zážitky) – základní termíny pochopíš rychle, event. se klidně zeptej, rád tě poučí.Pozor na slova, která tě mohou zavést nesprávným směrem (když mluví o poloze, nemyslí na sex…Mars nejsou cigarety….Turbo nemá nic společného s motorem….Andula není domorodá slečna…..)
2) NIKDY nejezdi za ním na letiště neohlášená ! Potřebuje se přece soustředit na své výkony. To narušíš už jen svou přítomností. Nejlepší je nechat mu tohle území jen jako jeho. Když ti zvědavost a žárlivost nedá, domluv se s ním na tom, že se přijedeš podívat, jak je skvělý a jak mu to jde (musíš přece vidět jeho krásný padák !- nutné pochválit.). Ideální je max. hodina – nebudeš mu překážet a bude mít pocit, že tě to zajímá a že to celé chápeš = body navíc.
3) Budeš-li se chtít připojit a skákání s ním sdílet, najdi si jiného instruktora! Nebude rád, že se musí věnovat tvému výcviku a sám si neužije (a ještě ti to nesmí dát najevo). Ale pokud si myslíš, že tě pak bude brát jako rovnocenného partnera, jsi na omylu (má – li víc než 50 seskoků a ty ho nedoženeš), ale má to výhody v tom, že tě bude podporovat fundovanými radami – a to velmi rád, možná i přispěje nějakým penízem a ty sama přijdeš na to, o čem to celé je a v ideálním případě konečně pochopíš, co na tom má. Pokud ovšem začnete skákat spolu, je to jiná.
4) Chceš –li s ním trávit dovolenou, bude to buď na letišti nebo najdi takové místo, kde se dá skákat poblíž – nebude tě prudit, když ty se chceš opalovat.Ale daleko rozumnější je prostě vyrazit s kamarádkou.
5) Jeho modřiny a odřeniny, event. zlomeniny, způsobené špatným doskokem NIKDY nekomentuj! Pouze trpělivě ošetřuj, bude-li to třeba – v tomto případě je to normální chlap, který při sebemenším omezení vlivem zdravotních potíží umírá, s tím rozdílem, že o příčinách těchto potíží se nemluví (většinou je to proto, že je prostě střevo a pěkně se vysmýkal – tím trpí jeho EGO i bez tvých poznámek).Přípustné jsou pouze komentáře typu „miláčku, ta jizva je úžasná, strašně ti sluší, jsi fakt drsnej chlap..“

6) Své finanční požadavky formuluj zásadně poté, co si pořídí něco životně důležitého pro skákání a ještě stylem „ kdyby něco zbylo…“ Totéž se týká dárků – nebude ti kupovat drahý parfém, když potřebuje výškoměr. Ideální je např. chtít k vánocům „to úžasné tričko s tím padákem….tu čepici, jako má on…- nepřehánět, že si svůj další život neumíš představit bez nových popruhů, když nemáš padák, to ti asi nezbaští, takový blbec to zase není.
7) Pamatuj si, že on opravdu nemůže za tvoje mylné, i když logicky správné závěry – viz pohádka v úvodu. On nenaznačuje, on naprosto otevřeně přece mluví o skákání, ať říká cokoliv, co by tě vůbec nenapadlo s touto činností spojovat (s vyjímkou řečí o fotbalu a sexu – i když tady si nejsem tak 100% jistá). Nauč se tedy do většiny jeho vět přidat slova jako : padák, skákání, jump,…..a pak teprve překládej význam věty, vyhneš se zbytečným zklamáním a výčitkám, které jsou vůči němu opravdu nefér, on vůbec netuší, že by se to dalo vysvětlit jinak!
8) NEZBYTNĚ NUTNÉ je alespoň 5x shlédnout instruktážní snímek ADRENALIN, ideální je naučit se několik pasáží zpaměti a citovat při všech možných příležitostech.

Byla by toho ještě spousta, ale myslím, že pro hrubou orientaci do úvodu problematiky jsou výše uvedená fakta dostačující. Je prostě nutné vědět, že parašutista je v postatě normální chlap s jistými úchylkami, které mohou být i ku prospěchu věci – jsou i daleko horší. Parašutista se nenudí – což je u chlapa zásadní (znuděný chlap začne většinou přemýšlet a to je začátek konce) , je to činnost do jisté míry kontrolovatelná, víš, do čeho strká peníze, víš, kdy nebude doma a pěkně vyskákanej a spokojenej chlap je základ rodinného štěstí. Nakonec – resp. v první řadě – již zmíněný adrenalin a endorfiny mají pozitivní vliv na potenci, celkovou výkonnost, dynamogenii a působí antidepresivně. Upřímně – většina chlapů je horší, a je pořád lepší, když se obléká do kombinézy a batohu na zádech, ze kterého v ideálním případě ve vhodnou chvíli vyleze ten kus hadru, co nad ním plápolá než kdyby se oblékal do tvých sexy šatiček a tahal se s tebou o tvojí podprsenku ( i když i tací se na letištích najdou…).

Většinou jsou – naštěstí- poněkud konzervativnější a když vylezou ze všech těch propriet, je na co se koukat – s vyjímkami, pochopitelně
Jsou zábavní, vynalézaví a milí.Nejlepší.

S pozdravem „Kdo neblázní s námi, blázní sám“

Vaše Mgr. Kudláková a kol.

P.S. Pochopitelně uvítáme Vaše připomínky, dotazy, inspirace v míře pro nás únosné, tzn. v mezích rubriky :Kudláková radí, pátrá, informuje, a to vč. diskriminujících materiálů, ať má Metelka radost.